Zabytki

Pomnik Josepha von Eichendorffa

Pomnik Josepha von Eichendorffa – odtworzony w 2006 roku pomnik znanego niemieckiego poety epoki romantyzmu związanego z ziemią raciborską, Josepha von Eichendorffa. Znajduje się na skraju lasu Widok, w raciborskiej dzielnicy Brzezie, będącej do 1975 roku samodzielną wsią. Pierwotnie powstał w 1907 roku, w 50. rocznicę śmierci poety, jesienią 1945 roku został jednak wysadzony w powietrze. Odsłonięcie pierwszego pomnika nastąpiło 26 listopada 1907 r. Był to sporych rozmiarów czerwony granit, pozostałość z epoki lodowcowej. Ważył 21 ton. Według legendy w miejscu, w którym ustawiono głaz często siadał poeta i spoglądał na pałac w Pogrzebieniu, gdzie mieszkała jego ukochana i przyszła żona. Monument przetrwał obie wojny światowe, jednak jesienią 1945 roku został wysadzony przez kilku młodych mieszkańców Brzezia. 6 maja 2006 roku, z udziałem przedstawicieli władz i okolicznych mieszkańców odsłonięto więc ważącą siedem ton replikę monumentu.

Kamien

Pomnik Powstańców

Pomnik w Brzeziu jak w soczewce skupia tragiczne wzmagania naszego narodu w walce o niepodległość Polski. 50 lat temu stanął w Brzeziu n/Odrą pomnik upamiętniający zrywy powstańcze z okresu walk o niepodległość Polski. Umieszczono na nim trzy tablice. Tablica z dawnego pomnika z 1930 roku mówi o ''niebycie'' Polski przez 123 lata na mapach świata. Tablica druga, frontowa, przemawia tragicznym zestawieniem nazwisk naszych para­ fian, którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych w okresie II wojny. I trzecia tablica, dołączona w 2001 roku, z nazwiskami na­ szych parafian, polskich policjantów, którzy zginęli w Ostaszko­ wie dopełniając tragedię zbrodni katyńskiej.

Kamien

Sosienka

Sosienka – pojedyncza sosna, która rosła na wzgórzu Sosienka w raciborskiej dzielnicy Brzezie. Uznana za pomnik przyrody w 1963 roku. Na początku 2000 roku została podpalona w akcie wandalizmu i ścięta przez straż pożarną. Oszacowano, że dożyła prawie 200 lat. Była związana z kilkoma legendami i stała się symbolem Brzezia. Jej wizerunek znalazł się m.in. na pieczęci dawnej gminy Brzezie z I połowy XX wieku. Od Sosienki swoją nazwę wzięło nie tylko wzgórze, ale i cała okolica jak również jedna z pobliskich ulic – ulica Sosienkowa.

Wieża Bismarcka

Wieża Bismarcka w Raciborzu nieistniejąca wieża Bismarcka, powstała w 1913 roku w Brzeziu, obecnej dzielnicy Raciborza, na wzgórzu nazwanym później wzgórzem Bismarcka. Zburzona w 1933.Wieża miała solidne fundamenty, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Konstrukcja wykonana została z cegieł, które zostały odpowiednio pokryte pasującymi do siebie blokami granitu. Podstawa była kwadratem o wymiarach 7x7 metrów. Wysokość wieży wynosiła 18 metrów. Na dole znajdowała się sala poświęcona pamięci kanclerza Bismarcka, z której prowadziły schody do zewnętrznej platformy. Znajdowała się na niej duża misa z żelaza, w który podczas specjalnych okazji zapalano płomień pamięci i hołdu. Nad wejściem znajdował się wykuty w granitowym bloku napis Bismarck, a na górze ściany frontowej znajdował się dwumetrowej wielkości pruski orzeł. Wokół wieży znajdował się park z klombami, trawnikami i ścieżkami do spacerów, który obsadzono młodymi świerkami.