W centrum Brzezia
Mianem ''rynku'' w Brzeziu jest określane miejsce, w którym niegdyś mieścił się młyn, dawna remiza strażacka, karczma, duży plac, gdzie w czasie licznych odpustów stały karuzele. Był także stary, drewniany kościółek, który stał na starym cmentarzu. Dzisiaj znajdziemy tam szkołę, pocztę, ośrodek zdrowia, nowy murowany kościół, klasztor, bibliotekę, świetlicę. Cenrtum Brzezia jest to miejsce, w którym krzyżują się główne ulice. Przy tym skrzyżowaniu stoi pomnik brzeskich bohaterów poległych w walce o niepodległość. Sklepy umiejscowione również w tym miejscu, sprzyjają spotkaniom mieszkańców.
Kościół
Kościół parafafialny pw. św. Apostołów Mateusza i Macieja - budowany w latach 1904-1906, posiada barokowe wyposażenie z poprzedniego drewnianego kościoła, który pochodzi z XVII i XVIII wieku. Należy do dekanatu pogrzebieńskiego. Aktualnym proboszczem jest ks. Bogdan Rek.
Szkoła
Szkoła podstawowa Nr 3 w Raciborzu – Brzeziu jest jedną z najstarszych szkół na terenie miasta. Jej powstanie datuje się na rok 1883. W roku 1999 , we wrześniu w szkole odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego dla całego miasta z okazji oddania do użytku nowo wybudowanej sali gimnastycznej. Sprawa budowy nowej szkoły dla Brzezia pojawia się już w roku 1969 kiedy to zapadła decyzja o konieczności takiej inwestycji dla Brzezia. W 1992 roku, nieszczęściem był pożar szkoły, ale paradoksem jest to, iż z tego powodu Brzezie doczekało się w końcu odbudowy spalonej szkoły, już według najnowszych technologii. Budynek stoi przy ul. Kapitana Serafina Myśliwca.
Klasztor
Widok klasztoru od ulicy Abpa Józefa Gawliny. Zdjęcie przedstawia aktualny stan budynku widoczny od południowej i wschodniej strony. Budynek powstał w latach 1911- 1913. Siostry zakonne Sióstr Maryi Niepokalanej przybywają do Brzezia 07.07.1917 roku. W okresie międzywojennym w domu tym jest siedziba Domu Prowincjalnego. Od 1929 roku funkcję kuratora nowej prowincji pełni Ks. Józef Gawlina, który w latach 1931- 32 dokonuje rozbudowy południowego skrzydła istniejącego budynku.
Grób S.M. Dulcissimy
Ważnym miejcem dla mieszkańców Brzezia oraz również dla przybywających wiernych jest grób S.M. Dulcissimy. Grób tej czczonej siostry znajduje się na placu kościelnym. Grób Heleny Hoffmann, Sługi Bożej jest usytuowany przy kościele pw. św. Apostołów Mateusza i Macieja. Była ona zakonnicą, przebywała przez dłuższy czas w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, dlatego też tutaj zmarła 18 maja 1936 r. Grób jest miejscem licznych odwiedzin przez pielgrzymów.