Grafika komputerowa

Rodzaje grafiki komputerowej

Grafika rastrowa

W grafice rastrowej obraz zbudowany jest z prostokątnej siatki, która nazywana jest matrycą. Taką siatkę wypełniają małe, kwadratowe punkciki – piksele. Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z obrazem, w którym było widać poszczególne kwadraciki. Teraz już wiesz, jak się nazywają. Taką grafikę tworzysz, rysując linie pędzlem, kolorując, wstawiając zdjęcia czy tworząc nowe elementy, np. z szablonów w programie Paint, zainstalowanym w każdym komputerze z systemem Windows. Jakość grafiki rastrowej może być różna. Jednak zazwyczaj – im większy obraz, tym lepsza. Z całą pewnością znany Ci jest potocznie używany termin „rozpikselowane”. Używa się go w przypadku, gdy grafika jest w bardzo słabej jakości i widoczne są w niej poszczególne kwadraciki. Zazwyczaj wynika to właśnie z jej niewielkiego rozmiaru, słabej jakości albo nadmiernego przybliżenia.

grafika

Grafika wektorowa

Grafika wektorowa różni się od rastrowej przede wszystkim sposobem tworzenia treści. W przypadku wektorowej obraz tworzony jest przez odcinki i łuki – tzw. wektory. Rysując więc pędzlem w dowolnym programie graficznym, nie utworzysz grafiki wektorowej. Najważniejszą rzeczą odróżniającą od siebie te dwie techniki jest jakość. W przypadku wektorowej – niezależnie od tego, jak bardzo przybliżasz dany obraz – jego jakość pozostanie taka sama. Nie zobaczysz żadnych pojedynczych pikseli, dzieki czemu nie ma mowy o napotkaniu wspomnianego wcześniej rysunku „rozpikselowanego”.


grafika

Modele barw

RGB

Jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa. Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej.

grafika

CMYK

CMYK – zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku wielobarwnym w poligrafii i metodach pokrewnych (atramenty, tonery i inne materiały barwiące w drukarkach komputerowych, kserokopiarkach itp.). Na zestaw tych kolorów mówi się również barwy procesowe lub kolory triadowe (kolor i barwa w jęz. polskim to synonimy). CMYK to jednocześnie jedna z przestrzeni barw w pracy z grafiką komputerową.

grafika

Zapis obrazu

Piksel

Piksel jest to najmniejszy element obrazu bitmapowego. Jeden piksel to bardzo mały kwadrat wypełniony w całości jednolitym kolorem. Piksel stanowi także najmniejszy element obrazu wyświetlanego na monitorze komputera. Tryb pracy monitora, a konkretnie jego rozdzielczość to właśnie liczba pikseli jakie zawiera on w pionie i poziomie. Piksele zawierają informację w formie cyfr binarnych lub bitów (jedynek i zer 0 reprezentuje istnienie jakiejś wartości, podczas, gdy 1 nic nie oznacza lub oznacza pustą przestrzeń).

grafika